Hakkımızda

 

De-sign Ofis

Hakkımızda

 

25 yıllık inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmamız De-sign Bodrum yeni yapılanma ile De-sign Solar departmanını açmıştır. De-sign solar kuruluş amacı çevreye duyarlı olarak duruş sergilemek ve küresel ısınmaya sebebiyet veren karbon salınımı değerlerini düşürmek için kendine düşen payı yerine getirmektir. 

De-sign Solar temel olarak bir mühendislik firmasıdır. Bu nedenle öncelikle verim ve minimum maliyet ile maksimum faydayı sağlayacak çözümleri üretmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda kurduğu eğitimli kadrosu ile sizlere hizmet etmekten mutluluk duymaktadır.

Marine Sistemler


Marine Sistem

Güneş Enerjili Tekne Uygulamaları.

 

Güneş Enerji Sistemlerinin yoğun olarak kullanıldığı diğer bir uygulama alanı ise teknelerdir. Teknelerde güneş enerji sistemleri genellikle aküleri şarj etmek amacıyla kullanılır.

 

Teknelerde aküler genellikle motor çalıştırılmak sureti ile şarj edilir fakat bu yöntem uzun süre konaklama yapıldığı zamanlarda fazladan yakıt israfına ve çevre kirliliğine sebep olur. Ayrıca yükün fazla olduğu durumlarda motorun çalışması akülere gerekli enerjiyi sağlamamaktadır. Burada en uygun çözüm akü bankasını güneş panelleri kullanarak şarj etmektir.

 

 

 


Güneş Enerjili Tekne Uygulamalarında Kullanılan Ekipmanlar:

• Güneş Paneli: Güneş panel, sistemin üreteci konumunda olması sebebiyle doğru bir şekilde tasarımlandırılmalıdır. Panel boyutlandırılması yapılırken yıl boyunca gündüz süresinin en kısa olduğu zaman (21 Aralık) değerleri alınmalı ve bu gündeki güneş ısınım değerlerine göre sistem simülasyonu yapılmalıdır. Çoğu zaman sistem tasarımındaki en büyük panel seçiminde yapılmaktadır. Teknelerde elektrik ihtiyacı genellikle yaz aylarında önem kazansa da panel boyutunun hatalı seçilmesi sistemin kıs aylarında verimli çalışmamasına neden verimli çalışmamasına neden olacaktır.

• Şarj Regülatörü: Şarj regülatörü panelden aküye gelen akımı kontrol eden elektronik bir cihazdır. Akünün fazla şarj ve deşarj olmasını engeller.

 

Güneş Enerjili Tekne Enerji Sistemlerinin Avantajları:

 

• Sadece ilk yatırım maliyeti vardır.

• Motor çalıştırılmak istenmediği durumlarda akülerin boşalmasını engeller.

• Yakıttan tasarruf sağlar.

• İsletme maliyeti hemen hemen sıfırdır. (gerekli durumlardaki bakım maliyetleri hariç)

• Elektriksel kayıplar azdır.

• Montajı kolaydır.

• Şebekeye bağımlılık yoktur.

• ihtiyaca göre AC/DC elektrik üretebilme seçeneği vardır.

 

Sistem tasarımında üzerinde durulması gereken noktalar:

 

• Günlük enerji ihtiyacı.

• Günlük çalışma süresi.

• Motor çalıştırılmadan geçirilen konaklama süresi.

• Yılın en kötü güneşlenme değerine göre tasarım.

• Akünün otonomi süresi.

Offgrid Sistemler


Offgrid Sistem

Şebekeden Bağımsız (Off Grid - Akülü Sistem)

Şebekeden bağımsız sistemler, ada sistemleri, off grid sistemler ya da akülü sistemleri olarak adlandırılabilir. Sistemde kullanılan temel ekipmanlar güneş paneli, akü, şarj regülatörü, inverter ve trackerdır. Şebeke hattının bulunmadığı ya da İşlevsel bir elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde en sağlıklı çözüm ihtiyaca göre doğru hesaplanmış bir off grid sistem kurulumu yapmaktır. 

 

Elektrik hattının bulunduğu yerlerde akülü sistemlerinin kurulması sistem maliyetini arttırmakta ve sistem geri dönüş sürelerini arttırmaktadır. Bu nedenle bu sistemlerin kurulduğu yerler daha çok şebeke elektriğinin bulunmadığı ya da iletim hattına 800m’den daha uzak olan yerlerdir. Özellikle yayla-dağ evleri, çiftliklerde, sinyalizasyon sistemleri, uzaktan bilgi sistemleri (otoyol tabelaları), baz istasyonları vb. ,bu tarz kurulumlara sıkça rastlanmaktadır. Bu tarz yerlere iletim hattının çekilmesi ciddi bir trafo, direk ve kablo maliyeti oluşturmaktadır.

 


Sistemlerin en önemli avantajları ;

 

• Şebekenin olmaması halinde ekonomik çözümdür,

• Şebeke bağlantısının tesis maliyetine kıyasla uygun ve gerçekleştirilebilir,

• Yakıt maliyeti yoktur,

• Kurulumda nitelikli fakat az sayıda personel yeterlidir,

• Kurulu süresi kısadır, 

• Sistemler enerji ihtiyacına göre arttırılabilir

• Sistemler aşama aşama kurulabilir, bu sayede esnek kurulum maliyetleri vardır.

 

Sistem tasarımı yaparken dikkat edilecek hususlar su sekilde sıralanabilir:

 

• İlk basta yapılması gereken sistemin kullanılacağı yerde mevcut olan ekipmanların tasarruflu ürünler ile değiştirilmesidir. Bu sayede tüketilen enerji miktarı düşecektir. Bazı uygulamalarda sistem maliyetleri bu sayede yarı yarıya azalmaktadır.

• Ardından bilinmesi gereken, günlük tüketiminin ne kadar olduğudur. Bunun hesabın yapılabilmesi için kurulum yeri içerisinde hangi ev aletlerinin günde yaklaşık olarak kaç saat çalıştırıldığının listelenmesi gereklidir. Bu liste sayesinde evin günlük/haftalık enerji ihtiyacının ne kadar olacağı belirlenecek ve sistem hesabı bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

• Sistemin kurulacağı yerde ön çalışma yapmak kurulum tasarımı ve bağlantı ekipmanlarının belirlenmesi açısından önemlidir. Ayrıca Kurulum yerinde paneller üzerine gölge yapabilecek objelerin-yapıların varlığı dikkatle incelenmelidir. Bu bilginin yanında paneller sıralı şekilde birbiri ardına dizileceklerse paneller arası mesafe uygun seçilerek, panellerin birbiri üzerine gölgelenme yapması engellenmelidir.

• Sistem tasarımı yapılan yerin yazlık bir ev ya da yıl boyu oturulan bir yer mi olduğu da sistem tasarımı ve maliyetlere ciddi etkilemektedir. Tüm yıl boyunca kullanılacak bir yer ise panel dizaynı en kötü mevsim koşullarına göre yapılır.

• Kullanılan yer sezonluk ya da yazlık bir ev ise evin hangi aylar arasında kullanıldığı ilk bilinmesi gerekendir. Yapılan boyutlandırmada yaz aylarındaki radyasyon değerleri baz alınarak sistem hesaplamaları yapılır.

• Bu durumda hesaplanan sistem maliyeti kötü koşullara göre yapılan sistem maliyetinin hemen hemen yarısına denk gelmektedir. Tasarım kullanım süresine ve mevsimine göre hesaplanmalı böylece sistem maliyeti en uygun hale getirilmelidir.

• Sistem tasarımı yapılırken uygun güçte inverter seçimi önemlidir. Kullanılacak cihazlara göre anlık çekilen enerji miktarına uygun gerilim ve güçte inverter hesaplanmalıdır. Seçilecek inverterde dikkat edilecek en önemli husus kullanılan cihazların (buzdolabı gibi motorlu aletlerin) demaraj akımını kaldıracak güçte olmasıdır. Demaraj akımı nominal akımın hemen hemen 3-4 katına kadar çıkabilmektedir. İnverter beslemesi cihazın özelliklerine göre bu akımı kaldırabilecek güçte olmalıdır.

• Sistemin kurulacağı alan çatı olacaksa çatı yönü ve eğimi detaylı olarak hesaplanmalıdır. Kurulacak olan konstrüksiyon çatı izolasyonuna zarar vermeyecek şekilde monte edilmelidir. Sistem bahçeye kurulacaksa eğer sabit ayaklarla montajı yapılabileceği gibi güneşi takip eden sistemler kurularak da montaj yapılabilir. Trackerin tek ya da çift eksenli olmasına bağlı olarak üretilen enerji miktarı %15-35 arasında arttırılabilir.

Tarımsal Sulama

Tarımsal Sulama


Solar Sulama Sistemi

 

Solar Sulama Sistemleri tarım ve ziraat ile uğraşan çiftçileri desteklemek amaçlı dizayn edilmiş ve uzun vadede ekonomik geri dönüşümü olan sistemlerdir.Solar sulama sistemleri muhteviyatında fotovoltaik güneş panelleri, özel pompa, kontrol paneli ve bağlı ekipmanları barındırmaktadır. Solar sisteme uygun tasarlanmış pompalar uzun süre su temini sağlayabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Elektrik teminin sıkıntılı olduğu yerlerde dizel jeneratörlerle sulama yapıldığı sistemlere göre solar sulama sistemleri hem temiz hem de daha verimli enerji çözümüdür.

 

Solar Sulama Sistemlerinin verimli sulama için daha uygun olduğu ve bu yolla emek tasarrufu sağlayacağı söylenilebilir. Bu sistemlerde üreticiler yıllık bazda daha fazla mahsül elde edebilir daha az su ile daha az işçilik harcamaktadırlar.Esasen 2 farklı tipte solar sulama sistemi bilinmektedir; Yüzey Pompalı Solar Sulama ve Dalgıç Pompalı Solar Sulama sistemler.

 

 


1. Yüzey Pompalı Solar Sulama Sistemi

 

Bu tip pompalar yüzeyde montajlanarak güneş ışığından elde edilen elektrikle çalışacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Konsantre dizay edilmiş pompa kontrol ünitesi normal mevsimsel yağmurlardan sistemi koruyacak şekilde tasarlanmışlardır ve kolayca taşınabilcek şekilde yapılandırılmaya müsaittir.

 

PV panellerden gelen gerilimin düşmesine karşı pompa asgari bir korumaya sahiptir. Sistem kurulumunda PV paneller sistem gerilimine uygun olarak ser-paralel şekilde montajlanır. İzleyici sistem kullanılmaması durumunda uygun açı ve yönde montajlanmak durumundadır.

 

Temin edilen suyun uygun PVC borularla (gasket connections for durability and repair simplicity) istenilen yerde dolumu sağkanabilir ya da damlama gibi bir sisteme verilebilir.

 

Pompayı korumak ve olası tıkanıklık problemini önlemek amacı ile içerisine uygun filtre entegre edilmiştir. İçerisindeki filtrenin belirli peryotlarla gereklilik durumuna göre temizlemesi ihmal edilmemelidir.

 

2. Dalgıç Pompalı Solar Sulama Sistemi

 

PV modül ile çalışabilen özel dalgıç pompalar Derinkuyu içerisine gönderilerek PV modüllerden alınan güçle çalışması sağlanır. Özel olarak tasarlanmış kontrol ünitesi, kuyu sensörü ile birlikte kullanılarak olası su azalmalarında otomatik olarak sistemin durmasını ve bozulmasını önler. Sistem uygun gerilim sağlandığında pompa çalışmaya başlar, dolayısı ile fotovoltaik güneş panelleri seri-paralel doğru bağlantısı yapılarak sisteme dahil edilir.

 

Temin edilen suyun uygun PVC borularla (gasket connections for durability and repair simplicity) istenilen yerde dolumu sağlanabilir ya da damlama gibi bir sisteme verilebilir.

Ongrid Sistem

Ongrid Sistem Şematik Görünüm


Güneş enerjisinden üretilen elektriğin, üretildiği anda ve üretildiği yerde hiçbir ilave depolama (akü-batarya vb.) ara birimi olmadan şebekeyi beslediği ve anında kullanıldığı sistemler Şebeke Bağlı (On-Grid) Sistemler olarak adlandırılmaktadır.

 

Bu sistemlerde elde edilen elektrik enerjisi direkt olarak kamunun Enterkonnekte Şebeke Hattına aktarılır. Üretilen fazla elektriği (örneğin tüketim-kullanım fazlasını) şebekeye satış imkanı mevcuttur. Bu alanda devletler tarafından güncel koşullara bağlı olarak kendine özgü farklı kanun, yönetmelik, alım garantisi süreleri ve tarifeler geliştirilmektedir. Örneğin olumlu teknolojik gelişmeler ile artan üretim kapasitesi, ticari koşullar vb. hususlara bağlı olarak ilk yatırım maliyetlerinde bir süreden bu yana düşüş olduğu görülmektedir.

 

Güneşten üretilen elektriğin az olduğu veya yetmedği  kapalı bulutlu olduğu saatlerde, günlerde veya akşam vakti geceleri, eksik kalan elektrik enerjisini mevcut kamu hattından (otomatik olarak) sağlamak mümkündür. Sistemde kullınılacak iki ayrı sayaç ile vaya çift yönlü tek sayaç ile tüm elektrik alış-verişi kayıt altına alınabilir, mahsuplaşılabilir.

 

Sistemi uzaktan izleme, görüntüleme ve haberleşme imkanı da mevcuttur (Opsiyonel). 7/24 gözetim yapan merkezi sistem kontrolü ile bakım-işletme hizmetleri için destek de sağlanabilmektedir. Lokal veya internet üzerinden takip edilebilir, web ve grafikler olarak veri sağlanabilir. GPRS ile data taşıyarak solar sistem montajının yapıldığı yerlere kablo çekilmesine gerek kalmadan uzak ekranlara data taşınabilir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık sistem performansı, üretilen elektrik, kazanç görülebilir ve kaydedilebilir. Uzaktan konfigüre etme, izleme, kontrol etme ve mesaj alma imkanı gibi gelişmiş yüksek teknolojik özellikler ile yatırımcılara, tesis sahiplerine konfor ve kolaylık sağlanabilmektedir.

 

Bu uygulamada fotovoltaik elektrik üretim sistemi adeta bir mini elektrik santrali gibi çalışırken, prensip olarak ürettiğiniz elektriğin fazlasını şebekeye satabilirsiniz. Kendi elektriğinizi çevre dostu yerli ve yenilenebilir enerji kaynağımız güneşten kendiniz üretirken,  karlı bir yatırıma da sahip olabilirsiniz.

 


Şebekeye Bağlı Sistemler (Grid-connected PV systems)

- Grid-interactive PV systems (Şebekeyle enerji alışverişi var)

- Grid-backup PV systems (şebeke sadece yedekleme amaçlı) (Opsiyonel)

(Şebeke elektriği kesintileri ne karşı önlem gerektiren, yedek-kesintisiz elektrik ihtiyacı olan uygulamalar için)

 

Şebeke Bağlantılı Sistemler hakkında…

- Elektrik depolamak için yardımcı ekipman kullanılmaz (Şebeke enerji deposu gibi çalışır),

- Üretilen enerji yük üzerinde anında kullanılır, tüketilir. Fazla elektrik enerji sişebekeye aktarılır. Eksik enerji şebeke elektriğinden tamamlanır,

- On-Grid Solar İnvertörin tasarımı özeldir, şebekeye kontrollü enerji aktarır. Azami-yüksek verim için güneş pillerini akıllı MPP (maksimum güç noktası) ile çalıştırır.

- Ayrıca solar invertör şebekenin enerji kalitesi (harmonik) ve güvenlik gereksinimlerini karşılamak zorundadır (İslanding etkisi),

- Fazla elektrik enerjisi şebekeye satılarak maliyet azaltılabilir,

- Farklı uygulama tipleri mevcuttur;

Çatı tipi sistemler (residential), Binaya entegre sistemler(Building-integrated), Santral tipi sistemler (utility scale)…

 

Merkezi şebekeye bağlı elektrik üretim sistemi ile istenilen güçte elektrik enerjisi üretimini sağlamak mümkündür. Şehir şebeke sistemine bağlantı yapılır, üretilen elektrik enerjisi doğrudan şebeke sistemine iletilir. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi en kolay, pratik ve işlevsel yöntemidir Şebekeye Direkt Bağlı Sistemler. Hemen hemen sıfıra yakın işletme ve bakım maliyeti ile onlarca yıl kullanmak mümkündür. Sistemler modüler ve ölçeklenebilir yapıda olup, zaman için geliştirme, hatta demonte etme ve nakil imkanı da sağlar.

 

Başlıca kullanım alanlarından bazıları;

Bağımsız evler; Yazlıkar; Çiftlikler; TOKİ vb. toplu konutlar,  siteler ortak yaşam alanları; Gündüz saatlerinde elektrik-enerji tüketimi fazla olan okullar, kamu binaları, otel, motel, tatil köyü, AVM, kapalı otopark, hastane, iş merkezi vb. yapılar; OSB Organize Sanayi Bölgeleri; Fabrika, atölye, endüstri vb. tesislerin  işletmelerin çatıları; Depolar,  Lojistik merkezleri, soğuk hava depoları; Market ve mağazalar, Güneş enerjili otopark, sun / solar carport, Elektrikli otomobil araç şarj istasyonları; Kırsal alan sulama, köy su pompaları, 500 kW altı güçlerdeki Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi; Güneş Enerji Santralleri (GES) …

Diğer Makaleler...

  1. Neden Güneş Enerjisi?

Son Haberler

Rus Fosil Yakıt Devi Güneşe Yatırım Yapacak

Geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı açıklama ile şaşırtan Saudi Aramco'nun ardından bir şaşırtıcı haber de Rus petrol ve doğalgaz ihracatında dev isimlerden biri olan Viktor Vekselberg'den geldi.

Devamını oku...

California Eyaleti Rekor Kırdı

GTM Research ve SEIA'nın yaptığı araştırmaya göre ABD'nin California Eyaleti tek başına gerçekleştirdiği güneş yatırımları ile İngiltere, Belçika, İspanya, Hollanda ve Avustralya'yı geride bıraktı.

Devamını oku...

Artık Sır Değil

Çatı için Solar Panel 

 Evinize kuracağımız bir güneş enerjisi sistemi ile dilediğiniz miktarda elektrik enerjisi sağlayabilirsiniz. 

Daha Fazlası...

 

Bize Ulaşın

Home
De-sign Solar
Kopuz Cad. No:53/A
48420 ORTAKENT/BODRUM
Phone
+90 (252) 358 65 05 / 56 02
Email
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Facebook Twitter Linked GPlus