Tarımsal Sulama

Tarımsal Sulama

Tarımsal Sulama

Sayfa 2

Solar Sulama Sistemi

 

Solar Sulama Sistemleri tarım ve ziraat ile uğraşan çiftçileri desteklemek amaçlı dizayn edilmiş ve uzun vadede ekonomik geri dönüşümü olan sistemlerdir.Solar sulama sistemleri muhteviyatında fotovoltaik güneş panelleri, özel pompa, kontrol paneli ve bağlı ekipmanları barındırmaktadır. Solar sisteme uygun tasarlanmış pompalar uzun süre su temini sağlayabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Elektrik teminin sıkıntılı olduğu yerlerde dizel jeneratörlerle sulama yapıldığı sistemlere göre solar sulama sistemleri hem temiz hem de daha verimli enerji çözümüdür.

 

Solar Sulama Sistemlerinin verimli sulama için daha uygun olduğu ve bu yolla emek tasarrufu sağlayacağı söylenilebilir. Bu sistemlerde üreticiler yıllık bazda daha fazla mahsül elde edebilir daha az su ile daha az işçilik harcamaktadırlar.Esasen 2 farklı tipte solar sulama sistemi bilinmektedir; Yüzey Pompalı Solar Sulama ve Dalgıç Pompalı Solar Sulama sistemler.

 

 

Sayfa 3

1. Yüzey Pompalı Solar Sulama Sistemi

 

Bu tip pompalar yüzeyde montajlanarak güneş ışığından elde edilen elektrikle çalışacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Konsantre dizay edilmiş pompa kontrol ünitesi normal mevsimsel yağmurlardan sistemi koruyacak şekilde tasarlanmışlardır ve kolayca taşınabilcek şekilde yapılandırılmaya müsaittir.

 

PV panellerden gelen gerilimin düşmesine karşı pompa asgari bir korumaya sahiptir. Sistem kurulumunda PV paneller sistem gerilimine uygun olarak ser-paralel şekilde montajlanır. İzleyici sistem kullanılmaması durumunda uygun açı ve yönde montajlanmak durumundadır.

 

Temin edilen suyun uygun PVC borularla (gasket connections for durability and repair simplicity) istenilen yerde dolumu sağkanabilir ya da damlama gibi bir sisteme verilebilir.

 

Pompayı korumak ve olası tıkanıklık problemini önlemek amacı ile içerisine uygun filtre entegre edilmiştir. İçerisindeki filtrenin belirli peryotlarla gereklilik durumuna göre temizlemesi ihmal edilmemelidir.

 

2. Dalgıç Pompalı Solar Sulama Sistemi

 

PV modül ile çalışabilen özel dalgıç pompalar Derinkuyu içerisine gönderilerek PV modüllerden alınan güçle çalışması sağlanır. Özel olarak tasarlanmış kontrol ünitesi, kuyu sensörü ile birlikte kullanılarak olası su azalmalarında otomatik olarak sistemin durmasını ve bozulmasını önler. Sistem uygun gerilim sağlandığında pompa çalışmaya başlar, dolayısı ile fotovoltaik güneş panelleri seri-paralel doğru bağlantısı yapılarak sisteme dahil edilir.

 

Temin edilen suyun uygun PVC borularla (gasket connections for durability and repair simplicity) istenilen yerde dolumu sağlanabilir ya da damlama gibi bir sisteme verilebilir.

Son Haberler

Rus Fosil Yakıt Devi Güneşe Yatırım Yapacak

Geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı açıklama ile şaşırtan Saudi Aramco'nun ardından bir şaşırtıcı haber de Rus petrol ve doğalgaz ihracatında dev isimlerden biri olan Viktor Vekselberg'den geldi.

Devamını oku...

California Eyaleti Rekor Kırdı

GTM Research ve SEIA'nın yaptığı araştırmaya göre ABD'nin California Eyaleti tek başına gerçekleştirdiği güneş yatırımları ile İngiltere, Belçika, İspanya, Hollanda ve Avustralya'yı geride bıraktı.

Devamını oku...

Artık Sır Değil

Çatı için Solar Panel 

 Evinize kuracağımız bir güneş enerjisi sistemi ile dilediğiniz miktarda elektrik enerjisi sağlayabilirsiniz. 

Daha Fazlası...

 

Bize Ulaşın

Home
De-sign Solar
Kopuz Cad. No:53/A
48420 ORTAKENT/BODRUM
Phone
+90 (252) 358 65 05 / 56 02
Email
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Facebook Twitter Linked GPlus